8 Березня, 2023
adminhq

Фільтр Кава в Гейзерній Кавоварці

фільтр кава в гейзерній кавоварціфільтр кава в гейзерній кавоварці

Як заварювати фільтр каву в гейзерній кавоварці на 3 порції. 

Є декілька простих кроків, які перетворюють звичайну “непогано заварену” каву в ідеальну. Навіть досвідчені кавомани будуть здивовані результатом.

Тому що смак буде нагадувати якісно заварений AeroPress чи навіть пуровер.

Кава буде збалансованою, комплексною за смаком (багатогранною) та в ній будуть відсутні “погані смаки

Почнемо з кавоварки. Ми будемо використовувати на 3 порції. Але подібний підхід можна адаптувати і для 6 порцій. Хоча в такій фільтр каву заварювати значно простіше за рахунок більшої кількості води.

Загальний зміст того, що будемо робити:

  1. Зменшена кількість води для заварювання
  2. Дрібний помел
  3. Паперовий фільтр AeroPress
  4. Повільне заварювання
  5. Розведення водою після заварювання

А тепер детальніше та з цифрами.

Заливаємо воду в кавоварку

На деяких кавоварках є мітка, до якої заливати воду. В деяких вона зверху, в деяких – знизу. Головне тут – не доливати воду до клапана (залишити приблизно сантиметр до нього).

Мітка для вимірювання рівня води в кавоварках

Якщо казати в грамах/мілілітрах – це 90-100 грамів / мілілітрів води. Використовуйте мірний стакан, якщо немає ваг. І заливайте кожного разу саме цю кількість. Стабільність важлива.

Що це дає

Зменшена кількість води дозволить отримати більш чистий смак. Тому що температура при заварюванні буде підвищуватись поступово. І під кінець, матимемо доволі гарячу воду, яка буде дуже ефективно розчиняти зайві хімічні сполуки з кави. 

Тому ми зменшуємо проміжок часу, під час якого надто гаряча вода контактує з кавою. 

Температура води

Колись я думав, що можна заливати гарячу, щоб скоротити час заварювання. І хоча це працює для середньої обсмажки в рецепті “еспресо в гейзерній кавоварці”, тут варто заливати саме кімнатної температури, а не підігріту.

Справа в тому, що вода підігрівається шарами, а не одразу вся. І верхній шар буде більш гарячим, в той момент як вода знизу, має бути меншої температури. 

І саме вода яка знизу, буде першою контактувати з кавою. Тому що верхній шар слугує для утворення пару, який давить на воду і штовхає її вгору.

Якість води

Необхідна якісна вода, не жорстка. Приміром, осмос з мінералізатором. Або “Моршинська”. Так і смаки з кави вдасться “витягти” і кавоварка прослужить довше.

Додаємо каву

Нагадаю, що це рецепт для світлої обсмажки, тобто кава обсмажена для фільтру. 

Зазвичай в кавоварку на 3 порції міститься від 18 до 20 грамів кави.

Головне – стабільність закладки, як і з водою. Просто засипаємо до верху. Рівномірно розподіляємо її, можна трохи постукати пальцем, але не придавлювати.

Кава в гейзерній кавоварці – помел 10 кліків в кавомолці Comandante C40 (300 мікрон)

Помел кави

А от це вже важливо. Треба використовувати дрібний помел, майже як для еспресо. 

В мікронах це 300. Приміром, цукор десь 660 мікрон, тобто має бути вдвічі менше на дотик. Або встановлюйте 10 кліків на Comandante C40.

В будь якому випадку, можна буде спочатку виставити його орієнтовно, а потім підлаштувати.

Фільтр AeroPress

Поверх кави кладемо паперовий фільтр AeroPress. Один для звичайної фільтрації та 2 фільтра для того щоб кава була більш схожа на пуровер.

Єдине що важливо – краще закручувати кавоварку, бо папір буде між ущільнювачем та металом.

Що вони дають

По-перше, не треба буде вимивати верхню частину кавоварки з ущільнювачем. Звичайно, промити водою доведеться, тому що там будуть залишатись краплі концентрованої кави і треба утримувати в чистоті. Але якщо одразу заварюєте наступну порцію – це не обов’язково.

Використання фільтру AeroPress в гейзерній кавоварці

По-друге, фільтрація кави. Дрібні часточки будуть в будь-якому випадку. І вони будуть впливати на щільність напою. Значно приємніше пити чисту каву.

По-третє, додатковий супротив. Це трохи сповільнить заварювання, що нам дуже потрібно. І потенційно підніме температуру води при заварюванні.

Заварювання

Ставимо на плиту на маленький вогонь. Наша мета – повільний потік кави. Треба щоб заварювання було десь 45 секунд та більше.

Вимірювати ці секунди треба від появи перших ознак кави зверху (пінка чи кава).

І приємний момент. Заварювати будемо “до кінця”. Тобто води в нижній частині кавоварки майже не залишиться. І не треба буде охолоджувати кавоварку для зупинки заварювання, як робили в рецепті “еспресо в гейзерній кавоварці”.

В моїх тестах, заварювання було в діапазоні 0:44-1:12. Довший час отримав за рахунок того, що 20 грамів кави довелось трохи пристукувати, щоб вони помістились. Тобто супротив для води був більшим.

Коли бачите, що потік води починає прискорюватись – зменшіть вогонь, або взагалі вимкніть плиту.

Скільки кави вийшло

Відповідальний момент. Якщо все робили по рецепту 90 грамів води, 20 грамів кави – маєте отримати десь 44-52 грами готового напою.

Це концентрована кава, яку треба розбавити водою до 200-250мл/грамів. Тобто додаємо за смаком 150-200мл води та перемішуємо. Воду беремо теплу або гарячу.

Пропорція вийде десь 1:14-1:16.

Післямова

При розробці цього рецепту я використовував Руанду митої обробки. А потім перевірив сумісність цього рецепту з іншою кавою, використавши Сальвадор анаеробної обробки (яка зазвичай має більш швидку екстракцію). Але нічого не довелось корегувати. 

Єдине що, кава була дуже свіжа. Бажано все ж таки використовувати каву щонайменше через 7-10 днів після обсмажки, щоб вона стабілізувалась у смаку.

Тепер ви знаєте, що гейзерна кавоварка – це надгнучкий метод заварювання. І можете дивувати кавою не тільки рідних, але навіть використовувати цей метод на чемпіонатах.

Автор: В’ячеслав Дружинін (“coffee blog”)

P.s. бонус для тих, хто хоче робити експерименти і виварювати бездоганний рецепт. Я записував всі дані в таблицю для більш якісного порівняння результатів. Можете роздрукувати, щоб не малювати кожного разу.


0
Кошик порожній!

Схоже ви ще не додали жодного товару.

Переглянути продукти