Кава в турці рецепт
Кава в турці є одним із найпопулярніших способів приготування. І справа тут не лише в естетиці, а й у швидкості заварювання.
Існує безліч рецептів, у тому числі з цукром та кардамоном. Зараз ми розглянемо базовий варіант.
Як обрати турку
Перше, про що варто задуматися – це об’єм. Краще брати на 1-2 порції. Це 100-200мл.
Турка, вона ж Джезва (тур. Cezve), зазвичай робиться з міді. Це зроблено для того, щоб швидше і рівномірно підігріти воду. При цьому всередині вона вкрита оловом або сріблом, щоб унеможливити корозію міді від контакту з кавою. Перевагу варто віддавати джезві із товстими стінками. Так вода буде прогріватись рівномірніше. Чому це важливо? Тому що спочатку кава знаходиться знизу. І згідно з законів термодинаміки, там температура вище. Деталі дізнаєтеся далі.
Кава в турці – Пропорції
Кількість кави підбирається під об’єм води. Так що першим кроком залийте воду в турку до вузької частини, щоб знати, на скільки води вона розрахована. Зверху має залишатись достатньо місця для підняття пінки. Після цього можна зрозуміти, скільки потрібно кави.
Як базова пропорція можна використовувати 1:10. Звичайно, її можна буде міняти за смаком.
Приклад: на 70 мл води потрібно 7 г кави.
Якщо хочеться отримати максимальну стабільність результату – використовуйте ваги.
Виміряти кількість кави можна за допомогою чайної ложки. У двох чайних ложках з великими гірками міститься близько 7 грамів зерен або меленої кави.
О 2 чайних ложках з ~ 7 грам кави
Вибір кави
Від якості зерна залежить результат. Навіть професіонал не зварить смачну каву з поганих зерен. Для збереження всіх смаків кави, вона має бути свіжого обсмажування. В ідеалі, з моменту обсмажування має відбутися не більше місяця.
Якщо хочеться відчути цікавий смак – краще вибирати каву Спешелті (Specialty) світлої обсмажки. Це кава найвищої якості, яка є у продажу. Вище – лише кава для змагань.
Для цього способу заварювання підходить кава як світлої, так і середньої обсмажування. Середня дасть більш насичений та “звичний” смак.
Кава в турці – Крупність помелу
Особливість кави в турці – дуже дрібний помел, як борошно. Якщо розтерти його між пальцями, він залишається на них.
Саме він надає тієї приємної тактильності та максимальної насиченості. Але помел завжди має бути свіжим. Мелена кава швидко втрачає смак.
Таку крупність помелу можна отримати двома способами:
- Спеціальна ручна кавомолка (турецька)
- Електрична Роторна кавомолка (подрібнювач для спецій)
Якщо у вас є достатньо часу на подрібнення, можна робити це за допомогою ручної кавомолки. Процес може тривати від 1 до 2 хвилин. Не кожна ручна кавомолка зможе зробити такий дрібний помел. Але не принципово, якщо він не буде найдрібніший. Більш важливо мати рівномірність часток.
Для простоти приготування краще користуватися роторною. Хоча процес подрібнення буде більш гучним. Якщо хочеться максимальної якості та контролю – 1Zpresso JX, Comandante C40 – підійдуть 100%.
Кава в турці – Процес приготування
Є 2 варіанти – використовувати підігріту воду, або кімнатної температури. Бажано, розігріти її до 60 градусів перед тим як засипати каву.
Вода має бути якісною і з мінералізацією. За складом для кави чудово підходить “Моршинська”.
Кави беремо 1:10. Засипаємо, перемішуємо таким чином щоб не було грудок.
Ставимо на маленький вогонь. Бажано – найменший. Особливо для джезв маленького об’єму (до 120мл).
І далі – магія. Орієнтиром готовності кави буде колір пінки.
Як тільки вона стане благородного карамельного кольору, як бурштин, або трохи темніше – кава готова.
Колір пінки говорить про смак. Якщо вона світла – кава ще не зварилась. Вона буде з часом все темнішою і темнішою. І десь посередині – буде ідеальний смак.
Приготування таким способом може зайняти 4-7 хвилин. І це нормально. Саме цей метод найбільш надійний, бо кава завариться рівномірно.
Процес формування пінки проходить в декілька етапів:
- Світла (вуглекислий газ виходить і змішується з кавовими маслами)
- Кавова гуща (кава спливає і формує кірку)
- Кавова гуща починає темніти
Але є більш швидкий спосіб, який теж працює.
Засипаємо в підігріту воду, ставимо на великий вогонь. Як тільки з’являється кавова кірка (гуща) – зменшуємо вогонь до мінімального, щоб контролювати, коли переливати каву в чашку.
Є важливий момент. Іноді, кава вже починає підніматись так високо, що ледь не виливається. В такому випадку, зніміть джезву з вогню та трохи потримайте. Це дозволить тримати температуру заварювання не вище, аніж точка кипіння. І кавова гуща поступово продовжить темніти. Саме в варіанті світлого обсмаження – це можна сміливо робити.
Як пити
Після переливання в чашку, треба почекати 3-5 хвилин, щоб кавова гуща осіла. І зробити декілька маленьких ковтків, щоб змішати пінку із кавою. Пити треба маленькими ковтками.
Автор: В’ячеслав Дружинін (кавовий блог)