Крапельна кавоварка – як користуватись
Крапельна кавоварка – це недооцінений пристрій для приготування кави.
Зараз ви дізнаєтеся як розкрити її потенціал та почати дивувати рідних смаком кави. Який, найімовірніше, буде приємним відкриттям. Адже його можна пити без додавання цукру та молока. Отримуючи при цьому фруктові та ягідні смаки, закладені у кавових зернах природою.
Зміст
- Американо чи фільтр кава?
- Як обрати каву для крапельної кавоварки
- Помел кави
- Вода для кави
- Кількість порцій
- Фільтри для крапельної кавоварки
- Процес приготування кави
- Як пити фільтр каву
- Відео
Існує кілька способів приготування “фільтр кави”:
- Краплинна кавоварка
- Вирва (v60, Kalita, Go-Brew)
- Сифон
- AeroPress
- Clever Dripper
Що їх об’єднує, то це кінцевий результат. Це чистий напій із низькою тільністю, заварений із великою кількістю води. А саме – пропорцією 1:16. Наприклад, еспресо заварюється за пропорцією 1:2; джезва – 1:10.
Фактично, смак буде близький до добре приготовленого “американо”, але яскравіший і насиченіший. А ще – з великим вмістом кофеїну.
При цьому як фільтр може використовуватися папір, металева/пластикова сітка або тканина (бавовняний фільтр). Папір створює найчистіший напій, не пропускаючи в кухоль навіть кавові олії.
Крапельна кавоварка є найпростішим варіантом, тому що робить частину роботи за вас. Роблячи результат стабільним. І це робить її ідеальною, щоб зварити каву з ранку чи в офісі.
Американо або Фільтр кава?
На хвилинку повернемося до “американо”. Чому ж у “фільтр кави” смак кращий? Секрет криється у використанні кавових зерен вищої якості. І що важливо, ступеня обсмажування.
Для американо можна використовувати зерно будь-якої якості. Тому що це еспресо, яке розбавили водою. І це дуже обмежує смакову палітру.
І якщо використовувати для заварювання еспресо зерна світлої обсмажування – вони просто не встигнуть розкрити свій смак за такий короткий час. Тому для їх приготування використовується спосіб заварювання, де контакт із водою буде більш тривалим.
У “Спешелті” кава у смаку закладено великий потенціал. Тому його зберігають, обсмажуючи каву на кілька хвилин менше, ніж для еспресо.
При цьому, якщо використовувати в крапельній кавоварці каву, обсмажену “під еспресо” – вийде звичайний “типовий смак кави”, який важко пити без цукру. Тому для приготування важливо вибирати правильне зерно. Але це якщо брати якісне, спешелті, то і середньої і темної обсмажки – напій буде смачним.
Як вибрати каву для крапельної кавоварки
По-перше, це має бути кава світлого обсмажування. Як правило, у магазинах її не продають. Знайти її можна у обсмажчиків кави.
Знаходиться він у категорії “Спешелті”. І його маркують, як кава обсмажена “для фільтру”. Далі можна звернути увагу на дескриптори, що вказані на упаковці. Кава має різний смак залежно від регіону де він виріс і типу обробки.
Якщо коротко, починати краще з кави з Ефіопії миття (Washed). Зазвичай, він подобається всім. Кава натуральної обробки (Natural) подобається не всім, але найчастіше має більш цікавий та виражений смак. Кавова культура змінюється кожного року, але мита кава з Ефіопії завжди буде смачною.
Помел кави
Ще одна причина, чому кава з супермаркету не підходить для таких кавоварок – крупність помелу. І його свіжість.
В ідеалі, мелену каву потрібно заварювати одразу. Так у ній зберігається смак. Згодом він пропадатиме і залишиться лише “типовий смак кави”. Тому краще подрібнювати каву самою. А якщо купуєте мелену у обсмажчиків – випивати його потрібно протягом тижня.
Помел навпомацки має бути як цукор. Якщо він буде менше – вода протікатиме занадто повільно і кава перевариться (гірчить). Якщо більше – вода протікає дуже швидко і кава недовариться (буде слабкою насиченістю і швидше за все – кислою). Так що для першого разу можна замовити мелену каву, щоб подивитися як виглядає правильна крупність. Хоча, для різної порції заварювання, крупність доведеться корегувати. Особливо для крапельної кавоварки.
Вода для кави
Найпростіша відповідь на вибір води – “Моршинська”. Можна знайти воду з таким самим складом і використовувати її. Вся справа в тому, що вода має значний вплив на смак. Мінерали допомагають переносити хімічні сполуки з меленої кави в кухоль.
Якщо є зворотний осмос із мінералізатором – такий варіант буде добрим. У той час, як дистильована вода не дуже корисна для кавоварки. Використовуючи звичайну водопровідну воду, знайте, що смак може сильно відрізнятися.
Кількість порцій
Крапельні кавоварки дозволяють якісно заварювати каву, використовуючи від 18 до 72г меленого зерна. Краще знайти одну дозу, яку будете заварювати постійно. Щоб не довелося підлаштовувати крупність помелу.
Фільтри для крапельної кавоварки
Як фільтр краще використовувати папір. Хоч вона і одноразова, так не доведеться нічого мити і смак кави буде чистіший.
Фільтри для них продаються із маркуванням No4. Такі ж, як і у Clever Dripper.
При цьому краще уникати фільтрів коричневого кольору, що продаються в супермаркетах, а використовувати білі. Так у кави не буде присмаку паперу.
Процес приготування кави
Заливаємо потрібну кількість води з розрахунку 100 мл на 6 грам кави (у двох чайних ложках з гіркою міститься близько 7 грам меленої кави або в зерні). Або за пропорцією 1:16. Не варто орієнтуватися на гуртки, нанесені на шкалі. Пропорція може бути іншою. Виміряйте об’єм води на терезах або у спеціальній ємності.
Вставляємо паперовий фільтр у вирву і засипаємо каву.
Вмикаємо. Чекаємо поки що кава завариться і вимикаємо кавоварку. Обов’язково зніміть каву з підігріву, інакше вона почне гірчити.
Як пити фільтр каву
Найголовніше – знати, що при остиганні кави змінюватиметься у смаку. Він ставатиме яскравішим і насиченішим. Виявлятиметься більше кислотності.
В ідеалі пити його одразу ж після приготування. Але також можна перелити його в термос та пити протягом 5-7 годин. І навіть якщо він остигнув – можна розігріти в мікрохвильовій печі.