Фільтри для пуровер кави Cafec
Напевно, найбільш недооцінений елемент при заварюванні кави методом пуровер, є паперові фільтри.
Чи може папір вплинути на якість заварювання та смак кави? Та чи дійсно він виконує щось більше, аніж просто фільтрує часточки меленої кави.
В цьому коротенькому огляді розберемо 3 фільтри від Японського виробника, CAFEC, які підходять для всіх V60 пуроверів.
А саме: Т90, Т92 та ABACA. Вся зібрана інформація є виключно моїм досвідом і не містить “сірого маркетингу”.
Почнемо з того, що всі фільтри об’єднує стабільність потоку води. Що робить заварювання більш стабільним та передбачуваним.
З великим ступенем вірогідності, це впливає на рівномірність екстрації, бо вода не може знайти одне місце, де буде протікати швидко. Тому що зустрінеться з обмеженням швидкості.
Також, ці фільтри є, напевно, найбільш технологічними. Бо в них якісно реалізовані задуми виробника.
А далі – відмінності. Хоча виробник хотів створити фільтри для різного ступеню обсмажки кави, все не так однозначно. На пакуванні можна побачити, що Т90 рекомендується використовувати для кави обсмаженої “для еспресо”, або просто середньої обсмажки. Т92 – для світлої, обсмаженої “для фільтру”. І ABACA – просто ABACA, без рекомендацій.
Що це за Т?
Т83, Т90, Т92 – це все рекомендована температура заварювання. І в цьому – точна можна прислуховуватись до виробника. Але це якщо використовуєте метод заварювання Osmotic Flow і вказану ступінь обсмаження кави. Для “звичайних” рецептів – температуру підбирайте за смаком.
CAFEC T92
Вивчаючи історію створення фільтрів Т92 та освоюючи метод заварювання Osmotic Flow, я помітив, що досвід із заварювання світлої обсмажки доволі обмежений. Тому що в Японії історично звикли до більш темної обсмажки. Тому в асортименті можна знайти і Т83, для світлої обсмажки.
Т92 вийшов найбільш повільним. І зроблено це для того, щоб було легше заварювати світлу обсмажку. Тобто, збільшити час контакту з водою. Чи спрацювало це? Частково – так. Заварювання дійсно займає більше часу.
Але за рахунок цього зменшується перемішування кави. Тобто, свіжа вода вже встигає трохи охолонути, поки дійде її черга до “поїдання” кави. Виходить, екстракція навпаки трохи сповільнюється.
Додамо до цього дуже високий рівень фільтрації і на виході маємо легкий напій, який більше розкривається в ароматиці, аніж смаку. Він дуже чистий та округлий.
Саме через ці характеристики, я дійшов висновку, що буду використовувати ці фільтри для менш якісної кави. І скоріш за все, навіть середньої обсмажки. Тому що екстрація там сама по собі доволі швидка, а от відфільтрувати її було б непогано і зробити більш округлою.
Тобто, від цього фільтру можна очікувати округлості, легкості, високої чистоти. Кава буде дуже питка, але зі зменшеною комплексністю смаків. Якщо заварюєте середню обсмажку, температуру беріть 90 градусів.
Хоча, Osmotic Flow я би починав опановувати саме з цього фільтру, тому що він дає більше часу “на роздуми” і майже кожен чайний підійде.
Для “звичайних” методів, я би його не брав, бо вода занадто охолоджується під час довгого заварювання.
CAFEC T90
Майже улюблений фільтр. Це золота середина. По-перше, це висока швидкість протікання води. Тобто, можна зменшувати помел, якщо заварюєте звичайним способом. І саме ці фільтри я використовую для “звичайного” заварювання, методом “30-500”. Для заварювання великих доз кави (від 30 грамів) – те що доктор прописав.
Рівень фільтрації значно менший аніж в Т92, тому можна вже очікувати солідну щільність напою та комплексність. Підходить він і для Osmotic Flow. При чому і для світлої обсмажки. Звичайно, воду тоді використовуємо 92 градуси.
За рахунок швидкості і пропускної спроможності, він не забивається “пилом” (дрібними часточками кави), тому зупинятись заварювання не буде. Але треба бути уважним, бо заливати воду доведеться швидше. Приміром, в Osmotic Flow, необхідно підтримувати рівень води. І реагувати на зменшення доведеться швидше.
Цей фільтр я вважаю найбільш універсальним, тому що кава виходить доволі комплексна, збалансована, але й методи можна використовувати різні. Хоча, результат менш округлий через щільність.
CAFEC ABACA
Це, певно, майбутнє фільтрів. Вони зроблені з якоїсь коноплі (без смішків, я колись був в Інституті луб’яних культур та бачив наскільки важлива ця рослина для промисловостей включно з харчовою). Але яку саме використовували – діло десяте. Головне, що не з дерева. І що використовується 80% рослини.
Для цього фільтру характерні наступні речі: швидкий потік, величезна ясність смаку та чіткість. Для дорогої, якісної кави – це найбільш привабливий варіант. Як спорткар, показує дорогу “як є”. Тобто, це майже як пити каву без фільтрації смаків. Я би назвав це найбільш чесним фільтром.
Як я обираю фільтр?
Я тримаю вдома всі 3 варіанти, тому що кава буває різною. І в залежности від того, що хочеться отримати від кави, знаючи її потенціал, обираю фільтр під конкретне завдання.
Експериментуйте, та обов’язково опановуйте техніку заварювання Osmotic Flow.
Автор: В’ячеслав Дружинін (“coffee blog”)